Berlín (nem. Berlin) je spolková krajina Nemecka, od roku 1991 aj jej hlavné mesto. Po zjednotení Nemecka (a tým aj východnej a západnej časti mesta) patrí Berlín k najväčším mestám v Európe. Berlín je druhé najľudnatejšie mesto a ôsme čo sa týka mestského územia v rámci Európskej únií.[2] Ležiace v severovýchodnom Nemecku je centrom Berlínsko - Brandenburského územia pozostávajúceho z 5 miliónov ľudí z viac ako 190 krajín.[3]Berlín je významným centrom kultúry, politiky, médií a vedy v Európe.[8][9] Základom ekonomiky sú hlavne služby
zahŕňajúce oblasť rozličného druhu ako mediálne korporácie, evironmentálne služby, dejiská kongresov atď. Mesto tiež slúži ako kontinentálne centrum pre leteckú a železničnú dopravu, [10][11] a tiež je najnavštevovanejšou turistickou destináciou v EÚ. [12] Z priemyselného odvetvia sú rozšírené: optoelektronika, informačné technológie, farmaceutický priemysel, biomedicínske inžinierstvo a biotechnológia.
Poloha a geografické pomery
Berlín leží na severovýchode Nemecka, zhruba 70 km západne od hraníc s Poľskom, je obklopený spolkovou krajinou Brandenbursko. Mestom preteká rieka Spréva (Spree), vodné plochy (najmä jazerá) tvoria 6,6 percent celkovej plochy; okrem mnohých parkov a podobných zelených plôch sa na území mesta nachádzajú aj lesné porasty (17,9 percent celkovej plochy).
Priemerná nadmorská výška: 34 m n. m.
Najvyšší bod: Teufelsberg, 115 m n. m. (ide o umelý násyp, vznikol zo zvyškov stavebného materiálu vybombardovaných domov).